wtorek, 17 czerwca 2014

Jak wybrać odpowiednie okulary przeciwsłoneczne - na co zwrócić uwagę.



Kupując okulary należy zwrócić uwagę nie tylko na fason, kolor i styl, ale przede wszystkim na to, aby okulary miały atest. Brak odpowiednich filtrów może spowodować uszkodzenie wzroku. Powinniśmy zawsze przyglądać się dokładnie oznaczeniom producenta. Sama należałam do grupy noszącej byle jakie okulary, byle dobrze w nich wyglądać. Teraz tak jak w przypadku zakupów spożywczych czy kosmetycznych, zwracam uwagę na etykiety/oznaczenia – w końcu po to one są! J



Filtr UV

 Bezwzględnie obowiązkowy, oznaczany jako UV 400, przy czym warto pamiętać że nawet naklejka „UV 400” czy napis „made in Italy” nie gwarantują jakości i mogą być jedynie chwytami reklamowymi. Filtr ten ma za zadanie ochronę naszej wrażliwej tęczówki przed Promieniowaniem UVA i UVB . Brak prawidłowego zabezpieczenia podczas przebywania na słońcu może spowodować ostre zapalenie spojówki czy rogówki a nawet oparzenia plamki, które może doprowadzić do ślepoty. Nawet, jeśli w danym momencie nie odczuwamy żadnych dolegliwości to w przyszłości może mieć to fatalne konsekwencje dla oczu. 

Kategoria filtra UV 

Przed zakupem, warto dobrać odpowiednią kategorię filtra UV do swoich preferencji ( od kategorii filtra oznacza zależy ilość przepuszczanego przez soczewki światła.) Jeżeli okulary będziesz nosić w pochmurne dni, przy słabym oświetleniu lub miejscach o stałym, umiarkowanym naświetleniu wybierz kategorię 1 lub 2. Jeżeli mają to być okulary głównie do prowadzenia samochodu lub podobnych zastosowań wybierz kategorię 3. Jeżeli zamierzasz w okularach chodzić po górach, jeździć na nartach, lub spędzić urlop nad ciepłym morzem najlepsze będą okulary 4 Kategorii. Im "większe słońce" tym wyższa kategoria.


Pamiętajmy, że bardzo istotne jest to, gdzie zakupimy nasze okulary!




Teraz trochę mniej teorii, przejdźmy do tego na co zwrócić dobierając fason do naszego kształtu twarzy:

Wybieraj ramki na zasadzie kontrastu – linia ramki powinna kontrastować z kształtem twarzy, owalne twarze dobrze wyglądają w kanciastych ramkach, a twarze kanciaste w ramkach owalnych i okrągłych.

Jeśli masz małą i drobną buzię nie pozwól, aby wielkie szkła ją całkowicie zasłoniły. I odwrotnie, zbyt małe oprawki mogą sprawić, że twarz będzie wydawała się być jeszcze większa. 




Idealnie dobrane okulary powinny mieścić się między łukiem brwiowym a kośćmi policzkowymi. Górna część oprawki nie powinna zasłaniać brwi. Zwróć uwagę, żeby dolna część oprawki nie opierała się zbyt mocno na policzkach.

Dobierając kolor okularów zwróć uwagę na swój odcień skóry – zimny odcień wymaga chłodnych kolorów ramek – wybieraj wśród błękitów, róży, śliwek, fioletu, bieli i czerni. Przy ciepłym odcieniu skóry pasować Ci będą ramki w odcieniach złota, miedzi, pomarańczy, ecru czy brązu.

I tak najważniejszym kryterium w doborze fasonu, jest po prostu komfort. Czasem spisany na straty kształt okularów, może sprawić, że będziesz się w nich czuła po prostu wygodnie i atrakcyjnie. 

Niżej moja nie za duża kolekcja:


 Okulary, które zapewne nigdy nie powinny znaleźć się na moim nosie. Kosztowały (o ile dobrze pamiętam) zaledwie 2 euro, a jakichkolwiek atestach, ochronie i kategorii mogę zapomnieć. Zdecydowanie pozostaną po prostu sentymentalną pamiątką z podróży do Barcelony.  



 Te natomiast zakupione w sieciówce Carry. Nigdy wcześniej nic tam nie kupowałam, to raczej sklep mojej mamy. Przypadkowy zakup, do którego skusił mnie zbliżony kształt do kociego oka – wydłużone, lekko uniesione, górne krawędzie ramki. Niestety nie widzę informacji odnośnie ochrony UV, natomiast widnieje opis kategorii 3.



Kolejne z zakupionych przypadkowo oraz tych z których niestety nie wyczytam żadnej istotnej informacji. A szkoda, bo pochodzą ze znanego wszystkim Reserved, skąd mogę mieć pewność, że są bezpieczne dla moich oczu? PS. To też chyba najgorszy model/fason, jaki kiedykolwiek dobrałam do swojej twarzy. 


Jedyny nieprzypadkowy zakup. Sama szykowałam się powoli na inwestycję w Ray Ban’y, ale jeszcze chwilę na nie poczekam. Póki co te z BRYLOVE, stały się ich idealnym zastępcą. Posiadają ochronę UV400, a także kategorię 3. Mają zbliżony fason do oryginalnych CLUB MASTER’ów, i zdecydowanie niższą cenę – 45pln. 
W dodatku możemy dobrać nie tylko odpowiedni dla nas fason, ale także jego rozmiar. Może nie jest to idealnie dopasowany model do mojej twarzy, ale czuję się w nich bardzo dobrze. 


Pamiętajmy również o tym, żeby nasz okulary odpowiednio przechowywać/przenosić. Dzięki etui zostaną z nami zdecydowanie dłużej.

Okulary i parasole to rzeczy, które gubię nagminnie, dlatego nigdy nie myślałam, żeby w nie zainwestować, wybierałam byle jakie, najtańsze, żeby w razie czego nie było mi ich szkoda. Teraz (między innymi dzięki kupionemu etui), moje okulary wytrzymują całkiem długo. 

Dlatego też nie pozostaje mi nic innego jak oszczędzanie kasy na wymarzone, markowe okulary, choć póki co mogę cieszyć się ich godnym zastępcą.

Pzdr


Karola

15 komentarzy:

  1. Nie obraź się, ale moim zdaniem żadne z tych okularów nie są dobrze dobrane do Twojej twarzy. Pracowałam kiedyś u optyka i dobierałam ludziom oprawki. Ewidentnie Twoje okulary z Brylove są za duże i odstają przy policzkach - są praktycznie długości Twojego nosa - kiepski wybór.Masz małą twarz, a okulary bardzo duże... Post ogólnie bardzo pomocny. Ciekawie się czyta:) Gratuluje fajnego bloga:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak pisałam w poście, zdaję sobie sprawę, że nie są idealne i nie do końca pasują, do opisu tych, które mają pasować do mojego kształtu twarzy, ale zdecydowanie czuję się w nich najlepiej. Dziękuję za profesjonalne wskazówki. Przy wyborze tych idealnych na pewno wezmę je pod uwagę. Cieszymy się, że się dobrze czyta i dziękujemy :)

      Usuń
  2. Bardzo ciekawy post, właśnie szukam okularów, więc na pewno się przyda :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Super, bardzo się cieszę, że post okazał się być dla Ciebie przydatny :)

      Usuń
  3. Ja niestety nie mogę pozwolić sobie na okulary przeciwsłoneczne przez wadę wzroku, ale ciekawy post! <3
    zapraszam na najnowszego posta --> http://krowokwiat.blogspot.com/
    Jeżeli spodoba Ci się mój blog to byłabym wdzięczna gdybyś zaobserwował/skomentował c:

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ale za to pewnie możesz poszaleć z oprawkami do tych korekcyjnych :) Dziękujemy, że do nas wpadłaś :)

      Usuń
  4. Ja długo szukałam idealnych okularów dla siebie aż trafiłam w New Look'u na coś a'la Ray Ban i jestem nimi zachwycona :)

    OdpowiedzUsuń
  5. O proszę, chyba zajrzę tam z ciekawości :)

    OdpowiedzUsuń
  6. cześć! a jak myślisz komu pasują okulary clubmaster? to taki fason: http://born86.pl/category/okulary-clubmaster trochę męski, ale zwariowany. Czekam na odpowiedź <3

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przepraszamy, za długi czas oczekiwania na odpowiedź :) clubmaster'y to mój wymarzony model, te które mam na zdjęciu głównym są nawet całkiem podobne. Uważam, że fason jest mega wyjątkowy, a kształt na tyle uniwersalny, że powinien pasować każdemu, kto będzie czuł się w nich dobrze. Pamiętaj, że zawsze powinniśmy mieć możliwość doboru rozmiaru - i to od tego też zależy czy uda Ci się zachować idealne proporcje twarzy. Pozdrawiamy.

      Usuń
  7. Super post! :) Na prawdę bardzo przyjemnie się czyta. Sam sobie kupiłem 2 tygodnie temu aviatory z galeriawidzenia com i jestem super zadowolony. Pasują na twarzy i filtr 3 kategorii :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja mam Ray Bany aviatory z galeriawidzenia i są świetne!

      Usuń
    2. To niezwykle istotne, aby okulary zostały dobrane do kształtu twarzy - tylko wtedy będziemy mieć pewność, że będą nam pasować. Sklepów, które zajmują się sprzedażą wspomnianych okularów nie brakuje. Można je znaleźć między innymi w ofercie sklepu internetowego https://www.twojesoczewki.com (można w nim zresztą znaleźć zarówno okulary korekcyjne, jak i przeciwsłoneczne czy soczewki kontaktowe).

      Usuń
  8. Przydatne wskazówki. Moim zdaniem najlepiej będzie wybrać się do optyka

    OdpowiedzUsuń
  9. Zakup okularów najlepiej zaplanować z kimś znajomym, kto doradzi nam jaki kształt oprawek będzie wyglądał najlepiej na naszej twarzy.

    OdpowiedzUsuń